Posted on

Spánok ako u babky na chalupe!

Prečo sa nám tak dobre spí u bábky?

Určite si pamätáte ako sa Vám dobre spalo, keď ste boli na návšteve u bábky!? Stále ste sa pekne vyspali, a vstali plní energie. A keď je to tak, tak ste určite aj rozmýšľali čím to bolo!? Odpoveď je veľmi jednoduchá – dostatok čerstvého vzduchu. Aj napriek tomu, že občas bolo chladno v chalupe, nevadilo to až tak, lebo pod teplučkou perinou a s čerstvým vzduchom, ten spánok bol na nezaplatenie.

A o dostatok čerstvého vzduchu postarali sa špáry v oknách a dverách, ako aj ďalšie nedokonalosti stavby.

Pokrok a súčasný život prinášajú však svoje zmeny. Teraz rekonštruujeme staré a staviame nové domy tak, aby nemali žiadne netesnosti, a aby neunikalo teplo. Áno, je to pravda, že teraz máme v domoch oveľa teplejšie. Zabúdame však na tu najdôležitejšiu zložku, bez ktorej nedokáže bývať ani jeden živý organizmus, a to je vzduch. Po totálnom utesnení stavby, čerstvý vzduch jednoducho nemá ako dostať sa dnu, a ten vydýchaný a nasýtení CO2 stále koluje po dome. Samozrejme spôsobuje to únavu, alergie, vznik plesní, zarosené okná a časté ochorenia. Riešením môže byť otváranie okien, používanie mikroventilacie na oknách a pod. Všetko to však spôsobuje únik tepla v zime a chladu v lete, čím sa znižuje aj komfort.

A práve vtedy najlepším riešením je rekuperácia! Vďaka rekuperácií Prana zaistite dostatok čerstvého vzduchu, a minimalizujete tepelné straty, a to aj v zime, aj v lete.